Bilim, Teknoloji ve Girişimcilik Sunumları

 

Yakup Bayrak (1996 Mezunu) 22.02.2018

Ne Yapıyoruz?

Bilişim, teknoloji ve girişimcilik konularıyla ilgilenen gönüllü öğrencilerimizi bu alanlarda çalışan tecrübeli kişilerle buluşturuyoruz.
Farklı seviyelerden çocukların bir arada olduğu bu buluşmalarda, öncelikle konuşmacı sunumunu gerçekleştiriyor. Ardından sohbet ve soru cevap bölümüne geçiyoruz.
2017 yılında başladığımız bu çalışmada şu ana kadar 6 farklı ülkeden 30'un üzerinde konuk çağırdık ve 50'nin üzerinde konuya değindik.

 

Neden yapıyoruz?

Yaptığımız ön çalışmalarda çocukların bu tarz buluşmalara gönüllü olarak katılmak istediğini tespit ettik.
Bu buluşmaların çocukların vizyonunu genişletmelerine, çevrelerini genişletmelerine, kendilerini daha iyi tanımalarına, iş hayatı hakkında gerçekçi bilgiler edinmelerine, ilham almalarına ve motivasyon bulmalarına katkıda bulunduğunu görüyoruz.
Buluşma sonrasında çocuklardan ve davetlilerden aldığımız (sözlü ve anketler aracılığıyla yazılı) geribildirimlerde bu fikrin her iki taraf için de hem faydalı hem de keyifli olduğunu görüyoruz.
Bu buluşmaların ilerde çocuklara etkili staj olanakları sağlayabileceğini düşünüyoruz.

 

Hangi öğrenciler katılıyor?

Okuldaki tüm öğrenciler bu etkinliğe katılabilir.
Etkinlik zorunlu değil. Yani isteyen öğrenci katılıyor; istemeyen katılmıyor.
Etkinliği çeşitli yöntemlerle duyuruyoruz: elektronik davet, okul içindeki dijital anons panoları, e-posta, vb yöntemlerle duyuruyoruz. Katılmak isteyen öğrenci, kendisine gönderdiğimiz daveti "Geliyorum" olarak işaretliyor.
Etkinliğe katılan öğrenci sayısı 45 ila 70 arasında değişiyor.
Sunumda farklı altyapılara sahip olan ve farklı seviyelerden (Hazırlık, lise 1, 2, 3, 4) öğrenciler var. Herkesin her anlatılanı eksiksiz anlamasını beklemiyoruz. Önemli olan çocukların vizyonlarını geliştirmeleri…

 

Kimlerden destek alıyoruz?

Bu bir ekip işi. Böyle bir çalışmayı hakkıyla yönetebilmek için en başta gönüllü konuklar olmak üzere, mezunlardan, velilerden, öğrencilerden, yönetimden ve okuldaki diğer ekiplerden (bilişim teknolojileri, iletişim, personel, bilimsel etkinlikler koordinatörü, grafik tasarım, reji, vb.) destek alıyoruz.
Geribildirim
Her etkinlikten sonra hem çocuklara hem de konuklara kısa bir anket gönderiyoruz. Ayrıca çocuklarla derslerde, teneffüslerde sohbet ediyoruz.
Aldığımız geribildirimlere göre sürekli bu projeyi iyileştiriyoruz.
Şu ana kadar veli toplantılarında ve çeşitli vesilelerle velilerden çok olumlu geri dönüşler almaya başladık. Buna ek olarak, kısa süre önce velilerden sistematik bir şekilde geri bildirim almaya başladık.

 

Şu ana kadar hangi konulara değindik?

2017 yılında başlayan bu sunum serisi kapsamında işte değindiğimiz konulardan bazıları:
Yapay zekâ, finansal okuryazarlık, makine öğrenmesi, girişimcilik, proje yönetimi, çevik yönetim, süreç geliştirme, optimizasyon, veri bilimi, uzay bilimleri, insansız hava araçları, sürücüsüz arabalar, iş zekâsı, deneyim tasarımı, yalın yönetim, iş modeli, siber güvenlik, nesnelerin interneti…

 

Gönüllülük

Bu çalışma tamamen gönüllülük esasına dayanıyor:
Konuklar bize değerli vakitlerini ayırıyorlar ve bize ücretsiz destek oluyorlar.
Dileyen öğrenciler öğlen tatillerinden fedakarlık yapıp tamamen tercihe bağlı bu etkinliğe hiçbir zorlama olmadan katılıyorlar. Katılımları notlarına yansımıyor.
Bazı öğrenciler bize gönüllü olarak destek oluyorlar. Konuk öneriyorlar, sürecin gelişmesi için öneride bulunuyorlar, etkinlik organizasyonunda aktif rol alıyorlar. 

 

Organizasyon

Ender Üstüngel '1983

Eren Kalelioğlu '2003

Utku Aytaç '2013