Söyleşi: Ekin Kano ve Ezgi Hamzaçebi

19 Ekim Cumartesi, 14.00, Caporal Evi

“Ekin Kano, “İçim Şişiyor, Varoluş Üzerine Çeşitlemeler” başlıklı ilk kişisel sergisi ile bizi tekinsiz bir bölgeye davet edip insan ve insan olmayanın sınırlarında dolaştırıyor. Bu sergideki çalışmalar, kendi bedeni ve bireyselliği ile meşgul olan insan özneleri, makro ve mikro evrenlere işaret eden çeşitli formlara katıp başka bir şeye dönüşmenin olanaklarını araştırıyor. Antroposen’de yaşama işaret eden “sürpriz elementler”, bizi kendi bedenimiz başta olmak üzere, gördüğümüzün ötesinde, hücresel düzeyde gerçekleşen dönüşümle yüzleştiriyor.”
Ezgi Hamzaçebi, “Gailede İkamet”

Ekin Kano, İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi Caporal Evi’nde devam eden “İçim Şişiyor : Varoluş Üzerine Çeşitlemeler” başlıklı sergisi çerçevesinde, öğretim görevlisi ve yazar Ezgi Hamzaçebi ile bir söyleşi gerçekleştirecektir.

Söyleşi dili Türkçedir. Giriş ücretsizdir.

Ekin Kano (İstanbul, 1990) İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü mezunudur. Den Haag Kraliyet Akademisi’nde değişim programıyla bulunmuş, yüksek lisansını Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde tamamlamıştır. İnsanmerkezcilik, evrim ve doğa tarihi ile ilişki kurarak ürettiği işleri İstanbul, Los Angeles, Zürih, Paris, Belgrad ve Wintherthur’da gerçekleşmiş çeşitli karma sergilerde gösterilmiştir.

Ezgi Hamzaçebi
Lisansını Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlayan Ezgi Hamzaçebi,yüksek lisans ve doktora çalışmalarına Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam etmiştir. Araştırma alanları ekoeleştiri, hayvan çalışmaları ve posthümanist yaklaşımları kapsar.  Bu doğrultuda, 2017’den bu yana Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen Disiplinlerarası Ekolojik-Etik Karşılaşmalar’ın organizasyonunda yer alır. Doktora çalışmaları kapsamında, feminist spekülatif kurmaca metinlerde insan olmayanların etik temsilinin yanı sıra, bilim sorusu ve bilgi üretimi meseleleriyle ilgilenir. Ayrıca, Özyeğin Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir.

Alt Kategoriler