Saint Jean-Baptiste de La Salle

 

30 Nisan 1651 - 07 Nisan 1719

 

"Dieu qui conduit toutes choses avec sagesse et avec douceur et qui n'a point coutûme de forcer l'inclination des hommes, voulant m'engager à prendre entièrement le soin des écoles, le fit d'une manière fort imperceptible et en beaucoup de temps; de sorte qu'un engagement me conduisit dans un autre, sans l'avoir prévu dans le commencement."

Saint Jean-Baptiste de La Salle

 

lasalle-01-k

lasalle-02-k

lasalle-03-k

lasalle-04-k

lasalle-06-k

Fotoğrafları büyütmek için lütfen üzerlerine tıklayınız

 

Jean-Baptiste de la Salle, 1651'de Fransa'nın Reims şehrinde doğdu ve Rouen şehrinde 1719'da öldü. Zengin ve soylu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve kilisenin hizmetine girdi. Kendi arazilerindeki fakir halkın cehalet ve fakirliği onu öylesine etkiledi ki kendi hayatını bu halkın eğitimine adadı. 

1679'da, 28 yaşına geldiğinde genç rahip Jean-Baptiste de la Salle şehrinin fakir erkek çocuklarını etrafına toplayarak onları diğerlerini nasıl eğitecekleri konusunda eğitmeye başladı ve daha sonra bir de okul açtı. Öğretmenliği bir daha hiç bırakmadı. Dönemin geleneklerine karşın (XIV. Louis dönemi) en başından itibaren, çocuklara hiç anlamadıkları Latince yerine Fransızca okuttu. 

Öğretim herkes için ücretsizdi. Zenginleri ve fakirleri kabûl ediyordu; böylece zengin ve fakir çocuklar tanışıyor ve birlikte yaşamayı öğreniyordu. Tüm çocuklara hayatta daha başarılı olabilmeleri için yönetim belgeleri okutuyordu.

Tüm bunları gerçekleştirebilmek için, Frerler Enstitüsü'nü kurdu, onlara da aynı pedagojik metodları öğretti ve dört veya beş kişilik ekipler halinde çalışmalarını istedi. Böylece öğrenci sayısı her sınıfta artacak ve benzer seviyeler gruplara ayrılabilecekti. Ancak o dönemde, her ay ders değiştiriyorlardı. Bu, öğrencileri çalışmaya teşvik etmek eden muhteşem bir yoldu. 

O tarihten ölümüne dek üç farklı misyonu oldu :

  • Eğitimi disiplin altına almak,
  • Gençlere ve çocuklara faydalı olmak üzere etrafına topladığı kişileri eğitmek,
  • Gençlerin iyi birer insan ve vatandaş olarak yetişmeleri için okullar açmak. 

300 yıl sonra, küçük köy ilkokullarından, Filipinler'de ve ABD'de bulunan büyük üniversitelere kadar, 85 ülkede 950 okulda, 7000 kadar frer, kurucuları Saint Jean-Baptiste de la Salle'in yolundan gitmeye devam ediyor. 

Lisemiz Kadıköy Saint-Joseph de, Feriköy Saint-Michel ve İzmir Saint-Joseph gibi bu büyük ailenin üyesi ve çok özel dostlara sahip: Dijon Saint-Joseph, Selanik de la Salle, İskenderiye Saint-Marc ve Kahire de la Salle.

Saint Jean-Baptiste de la Salle, her yıl 15 Mayıs'ta anılmaktadır.

 

Kaynakça