7 Kasım Pazartesi 10. Sınıf öğrenci ve velilerine okulumuz Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi tarafından yurtdışı eğitim fuarı yapıldı. Başta Fransa olmak üzere İngiltere, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri üniversiteleri hakkında yurtdışı eğitim uzmanları tarafından bilgilendirme yapıldı.

 

Fransa’da Üniversite Eğitimi

Fransa’da üniversite okumak isteyen öğrenciler Campus France aracılığıyla başvuru yapmak durumundalar.

Campus France Fransa Dış İşleri Bakanlığı ile Araştırma ve Yüksek Öğrenim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren ulusal bir ajanstır.

Türkiye’de Fransa Büyükelçiliği’nin bir birimi olarak hizmet vermektedir.

Fransa’nın en büyük avantajlarından birisi yabancı öğrencilere sunulan Hak eşitliği politikasıdır;

  • Yüksek öğretim kurumlarına kayıt harç miktarı Fransız ve yabancı öğrenciler için eşittir.
  • Bütün öğrenciler aynı haklardan faydalanabilir : özel sigorta, kira yardımı, ulaşım indirimi...

Herkes için düşük harç tutarı - harç ücretleri : Lisans : 183 €

Fransa’da 80 üniversite bulunmaktadır.

Üniversitelere 1,4 milyon öğrenci kayıtlıdır;

Üniversitelerde 3 yıl lisans, 2 yıl mastır ve 3 yıl doktora eğitimi verilir;

Üniversiteye lisans başvurusu yapacak Türk öğrencilerin lise diploması ile birlikte üniversiteye giriş sınavı sonuç belgesi sunmaları gerekmektedir (adayın Fransa’da okumak istediği bölüme kendi ülkesinde yerleştirilmiş olması istenir).

Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz : http://www.turquie.campusfrance.org

 

İngiltere’de Üniversite Eğitimi

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey Irlanda’dan olusan Birleşik Krallık’ta ortalama 133 üniversite bulunmaktadır.

Türk öğrenciler için İngiltere’deki eğitimin öne çıkan yönleri 3 senelik eğitim süresi, Türkiye’ye yakınlığı, dünya sıralamalarında üst sıralarda olan kurumlarda eğitim alma şansı ve konu çeşitliliğidir.

Türk öğrenciler temelde lise diploma notlarına ve İngilizce seviyelerine bağlı olarak üniversite eğitimen 1. sınıftan başlayabildikleri gibi 1 sene akademik hazırlık -foundation eğitimi de alabilmektedir.

Eğitim ücretleri yıllık 11-18.000 gbp arasında değişmekte, yaşam masrafları ise yıllık ortalama 12000gbp olarak düşünülmektedir.

Okul ücretleri üzerinden 1000 – 3000gbp değeri arasında kısmi burs olanakları sunulabilmektedir. Konaklama imkanlarının ilk sene için garanti olarak sunulduğu üniversitelerde spor ve sosyal olanaklar da geniş olarak öğrencilere sunulmaktadır.

 

Kanada’ da Üniversite Eğitimi

University of Toronto, University of Guelph, University of Waterloo ve Carleton University gibi Ontario eyaletinde bulunan üniversiteler için Ontario Eyaleti Merkezi Başvuru Sistemi üzerinden başvuru formları doldurulmalıdır.

McGill University, University of British Columbia gibi diğer eyaletlerde olan üniversitelerin kendi başvuru formları doldurulmalıdır.

İlk başvuruda 9, 10, 11. notlarını içeren transcript ve sonraki adımda 12.sınıf ilk dönem sonu notların dahil olduğu transcript hazırlanmalıdır. Başvuru yapılacak bölüm/fakülteye göre ağırlık bölüm derslerinin ortalama olarak minimum 85 ve üzerinde olması, genel not ortalamasının aynı şekilde 85 ve üstünde ilerliyor/yükseliyor olması gerekir.

IELTS veya TOEFL sınav sonuçları (IELTS minimum 6.5 ve üzerinde sınav sonucu, TOEFL IBT sınavından minimun 90 ve üstü) olmalıdır.

Başvuru yapılacak üniversite/fakülte tarafından oluşturulması istenen öğrenci profili (video röportaj, okul içinde ve dışında yapılan sosyal ve gönüllü çalışmalar, kazanılmış başarıların açılan mikro sitelerde sisteme yüklenmesi gibi) oluşturulmalıdır.

Tavsiye mektupları (Okul öğretmenleri ve akademik programlar sunan yaz okulları tarafından düzenlenmiş olanlar) hazırlanmalıdır.

Fakülteye/programa yönelik planlarını ve ilgisini yazılı olarak anlatmak ve ayrıca üniversite tarafından verilecek spesifik konu başlıklarına uygun olarak kompozisyonlar (essay) yazılmalıdır.

Resume - Kazanılan ödüller/başarılar (Dönemlere göre teşekkür ve takdir belgeleri, akademik yarışmalarda kazanılan ödüller, spor veya sanat alanında gösterilen başarılar gibi) - Katıldığı ve sürdürülen etkinlikler, görev alınan sosyal projeler - Katıldığı yaz okulları (İngilizce, Kredi veren/vermeyen üniversiteler tarafından sunulan akademik programlar) belgelendirilmelidr.

Bunların yanında yaz aylarında meslek tanımaya yönelik yapılan stajlar ve 10. veya 11.sınıf yazında üniversite bünyesinde sunulan bir yaz okuluna katılmak ve mümkünse başvuru yapılacak üniversite kampüslerini ziyaret etmek kabul için etken olabilir.

 

ABD 'de Üniversite Eğitimi

Her yıl yaklaşık olarak 30 bin öğrenci başka bir ülkeye okumaya gidiyor. Bu ülkeler arasında en çok tercih edileni ise ABD’dir. ABD'nin bu denli cazip olmasında etkili olan faktörler ise programların çeşitliliği, eğitim sistemi, okulların dünya sıralamaları ve hemen herkes tarafından bilinir olmasıdır.

ABD üniversitelerine başvuru sürecini ve sonrasını üç ana başlıkta inceleyebiliriz; sınavlar, başvurular ve burslar.

Hemen her ülkenin yükseköğretim kurumları öğrencilerden akademik bir yeterlilik bekler. ABD üniversiteleri de akademik yeterlilikleri değerlendirmek için SAT with writing, SAT Subject ve ACT sınavlarından yardım alır. Dil yeterliliğini görmek için ise IELTS, TOEFL ve PTE gibi ingilizce yeterlilik sınavlarını şart koşar.

TOEFL ve IELTS Türkiye’nin İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa dahil birçok büyük şehrinde, sıklıkla yapılmaktadır.

SAT I Amerika'da birçok üniversitenin şart koştuğu ve tüm dünyadan öğrencilerin girebildiği LYS benzeri bir sınavdır. Okuma (verbal (Reading and Writing&Language)) ve matematik (mathematics) olarak iki bölümden oluşur, bunlara ek olarak yazma (Essay) bölümü opsiyonel olarak sunulmaktadır. 1600 puan üzerinden değerlendirilen bu sınavda essay için ayrı bir değerlendirme yapılmaktadır.

SAT II (Subjects tests) ise Amerika'da birçok iyi üniversitenin SAT I'e ek olarak şart koştuğu Fizik, Kimya, Biyoloji ve Fransızca vb. 20 farklı konuda yapılan çoktan seçmeli sınavlardır. Her biri 800 puan üzerinden değerlendirilir.

ACT ise SAT I in alternatifi olarak sunulan yine birçok ABD üniversitesinin şart koştuğu, Okuma (Reading), Matematik (Math), Fen (Science) ve Dil bilgisi (English) gibi dört farklı bölümden oluşan bir sınavdır. İsteğe bağlı yazma (Essay) bölümü sunulmaktadır.

Tüm bu sınav şartları yerine getirildikten sonra başvuru süreci başlar. Online başvurular tercih edilen okula bağlı olarak; Common Application, Coalition Application ya da School Specific Online Application sitelerinden form doldurularak yapılır. Sonrasında Personal Statement, School Specific Essays, Recommendation Letters ve Transcript gibi dokümanların eklenmesiyle ile devam eder. Sınav sonuçları internet üzerinden sınav kurumları aracılığıyla okullara gönderilir. Ayrıca başvuruları takip etmek de bu sürecin en kritik noktalarındandır.

Başvuruların kabul edilmesinde GPA (Grade Point Average) ve Test sonuçları cok yüksek önem taşır, daha sonra sırasıyla yazılan personal statement, sosyal aktiviteler, tavsiye mektupları ve burs istenilip istenilmemesi belirleyici olur.

ABD de üç çeşit burs imkanı vardır bunlar akademik başarı gösteren öğrencilere başvurulardan önce verilen Merit Scholarship, ihtiyaç beyan eden öğrencilere verilen Need Based Scholarship ve spor yapan öğrencilere verilen Athletic Scholarship’tir.

yurt disi egitim fuari 1yurt disi egitim fuari 3yurt disi egitim fuari 4

yurt disi egitim fuari 5yurt disi egitim fuari 2yurt disi egitim fuari 6